Conclusion: 7 op 10 finance-professionals kennen AI Act niet

Een kwart (24%) houdt zich niet aan opgesteld AI-beleid, 1 op de 10 liegt zelfs over het gebruik van generatieve AI tegen werkgever.
70% van de finance-professionals in Nederland is slecht tot niet op de hoogte van de AI Act, de nieuwe Europese wet die bepaalt hoe AI veilig en verantwoord moet worden ingezet. Opvallend is dat AI al volop wordt gebruikt in organisaties, maar dat kennis, beleid én bewustzijn vaak achterblijven. Dit blijkt uit onderzoek van businesstransformatie- en IT-dienstverlener Conclusion naar de houding van financiële professionals ten opzichte van AI, uitgevoerd onder 359 medewerkers die werkzaam zijn binnen de financiële branche.
Niet goed op de hoogte
Meer dan de helft (52%) gebruikt AI-tools zoals ChatGPT of Copilot om teksten en e-mails te schrijven. Ook wordt AI door 40 procent ingezet voor klantcontact via chatbots. Een kwart (26%) geeft aan dat hun organisatie niet meer zonder AI kan. Toch voelt minder dan een derde (29%) zich goed geïnformeerd over de basisprincipes van AI. Bijna een derde (31%) heeft zelfs nog nooit van de AI Act gehoord. Dat terwijl de verordening in Nederland al stapsgewijs wordt ingevoerd. Sinds 2 februari 2025 zijn AI-systemen die als onaanvaardbaar risico worden beschouwd verboden. In 2027 treedt de wet volledig in werking.
Beleid niet nageleefd
46% zegt dat hun organisatie een beleid heeft opgesteld voor het gebruik van generatieve AI, zoals ChatGPT. Toch houdt een kwart (24%) zich daar niet altijd aan, en zelfs 11% liegt tegen de werkgever over het gebruik van AI-tools op het werk. AI-geletterdheid blijkt bovendien laag. Slechts 13% zegt dat er binnen de organisatie mensen zijn met een hoge mate van AI-kennis. Dat hier wel behoefte aan is, blijkt uit het feit dat 47% aangeeft dat hun werkgever meer zou moeten doen om hen te trainen in het verantwoord gebruik van AI.
Wetgeving blijft ingewikkeld
Ondanks het risico op boetes en reputatieschade bij het niet (juist) naleven van de AI Act maakt maar liefst 49% zich geen zorgen over het niet voldoen aan de AI Act. De organisaties die wel al stappen in deze richting zetten, doen dit voornamelijk door het ontwikkelen van AI-beleid (40%), samen te werken met juridische teams aan naleving van de wet (33%) en het organiseren van trainingen voor medewerkers (29%).
Adil Bohoudi, managing director Conclusion AI 360: 'Er wordt al ontzettend veel gebruik gemaakt van (generatieve) AI binnen organisaties, terwijl de kaders hiervoor ontbreken. Dat kader in de vorm van de AI Act is geen toekomstmuziek, maar de realiteit. Hoewel er nog steeds ruimte is voor innovatie, worden de spelregels duidelijker en dat is ook nodig. Wat nu voelt als volledige vrijheid, kan straks resulteren in flinke boetes, reputatieschade of zelfs het stilleggen van AI-toepassingen. Zeker in sectoren als finance, waar gevoelige data en besluitvorming centraal staan, is het essentieel dat je aan deze wetgeving voldoet. Organisaties moeten nu investeren in AI-beleid, bewustwording en ethische kaders, om straks niet achter de feiten aan te lopen. Ze moeten investeren in AI-geletterdheid, om ervoor te zorgen dat je medewerkers beter op de hoogte zijn van de valkuilen en de kansen. Zij zijn toch degene die het succes bepalen van AI in de organisatie.'