Columbia Threadneedle: Dollar verliest terrein, maar niet zijn kroon
Centrale banken blijven wereldwijd valutareserves opbouwen, maar zetten deze steeds minder actief in. Dat stelt Gary Smith, obligatie-expert bij Columbia Threadneedle Investments. Volgens hem wijst die ontwikkeling niet op een afname van het belang van de Amerikaanse dollar, maar op een geleidelijke verbreding van de samenstelling van internationale reserves.
"Het is een paradox die de kern van het internationale monetaire stelsel raakt: centrale banken blijven valutareserves opbouwen, maar zetten deze steeds minder in", aldus Smith. Volgens hem worden reserves "steeds minder als beleidsinstrument en steeds meer als een soort verzekeringspolis beschouwd" in een wereld die wordt gekenmerkt door geopolitieke spanningen, verstoringen van toeleveringsketens en economische schokken.
Hoewel reservebeheerders verwachten dat het aandeel van de Amerikaanse dollar in de wereldwijde reserves verder zal afnemen, blijft de munt volgens Smith profiteren van zijn dominante positie. "Wat we nu zien, is geen 'de-dollarisering', maar een geleidelijke diversificatie", zegt hij.
Volgens Smith profiteert ook goud van deze ontwikkeling. "Goud zal waarschijnlijk blijven profiteren van deze trend", omdat centrale banken hun reserves beter willen beschermen tegen geopolitieke risico's en sancties. Daarbij vindt de spreiding volgens hem "steeds vaker plaats over een breed scala aan valuta's, in plaats van zich te concentreren rond één enkele uitdager van de dollar".
Smith ziet daarnaast een bredere verschuiving in het economisch beleid. "Vertrouwen, veerkracht en financiële soevereiniteit worden steeds waardevoller bij de beleidsvorming", stelt hij. Volgens de obligatie-expert blijft "de dollar stevig in het centrum van het systeem staan", maar beweegt het internationale monetaire stelsel zich wel richting "een meer gefragmenteerd en gediversifieerd landschap".