MFS: Obligaties zijn terug
MFS: Obligaties zijn terug
Obligaties zijn terug als serieus alternatief voor aandelen, stelt Benoit Anne, Obligatiestrateeg bij MFS. De sterk opgelopen rendementen maken vastrentende waarden volgens hem vooral vanuit risico-rendementsperspectief weer aantrekkelijk.
Anne: 'Een halfjaar geleden werden we nog gevraagd waarom je obligaties zou overwegen als je ook aandelen kon kopen. Nu informeren zelfs aandelenbeleggers naar de rendementen op obligaties.' Vooral Amerikaanse investment-grade bedrijfsobligaties springen eruit. Het huidige rendement ligt hoger dan tijdens bijna de gehele afgelopen tien jaar.
'Voor beleggers met een langere horizon is het niet moeilijk om de aantrekkingskracht van de huidige rendementen te zien', aldus Anne. Hij ziet daarom een sterke reden om binnen multi-assetportefeuilles weer meer obligaties op te nemen als tegenwicht voor aandelenrisico.
Dat betekent niet dat de obligatiemarkt zonder risico is. Veel overheden kampen met problemen rond de geloofwaardigheid van hun begrotingsbeleid, terwijl onzekerheid over het monetaire beleid de rentevolatiliteit vergroot. 'Om die reden geven we de voorkeur aan bedrijfsobligaties boven staatsobligaties', zegt Anne.
Bovendien zijn ook op de aandelenmarkt redenen om voorzichtig te zijn. De S&P 500 staat dit jaar ongeveer 15% hoger en noteert dicht bij recordniveaus, maar het aantal aandelen dat aan die stijging deelneemt is sterk afgenomen. Medio augustus noteerde nog bijna 74% van de aandelen in de index boven het 100-daags gemiddelde. Inmiddels is dat nog maar circa 38%.
Volgens MFS hoeft die versmalling echter niet direct een alarmsignaal te zijn. De koppositie op de beurs wisselt sterk tussen onder meer technologie, halfgeleiders, energie en software. Dat wijst niet zozeer op een klassieke vlucht naar veiligheid. Maar MFS ziet verschillen tussen sectoren en individuele bedrijven toenemen. De uitdaging is het vinden van de bedrijven die hiervan profiteren.