PGIM: Spreads in Europese periferie kunnen verder dalen
PGIM: Spreads in Europese periferie kunnen verder dalen
Landen in de Europese periferie bouwen hun schulden verder af. Dit is positief voor hun kredietratings en kan tot nog lagere renteverschillen met Duitsland leiden, verwacht Katharine Neiss, Chief European Economist bij PGIM Fixed Income. Frankrijk blijft ondertussen de zwakste schakel.
Perifere landen zullen naar verwachting sterk blijven groeien, al neemt de groei bij ‘star performer’ Spanje iets af door een afname van het aantal immigranten. Het einde van het Next Gen EU-steunpakket zal bovendien een minimaal effect hebben, omdat uitgaven nog lang na de factureringsdeadline van eind juli 2026 kunnen plaatsvinden.
In Frankrijk daarentegen blijft de situatie waarschijnlijk ‘fragiel’ tot de verkiezingen van 2027. Het betreft volgens Neiss echter vooral een politieke in plaats van een economische crisis. “We verwachten dat het begrotingstekort nauwelijks wordt teruggedrongen. De markt houdt al rekening met een tekort van zo’n 5% voor 2026.”
Luchtvaartindustrie
De groei in de eurozone als geheel was in 2025 veerkrachtiger dan verwacht. Deze werd echter grotendeels gedreven door overheidssteun waardoor de zwakke dynamiek in de private sector werd gemaskeerd. Neiss: “De tragere wereldwijde groei en de onzekerheid over de tarieven werkten vooral door in de netto-uitvoer. Een robuuste luchtvaartindustrie in Frankrijk vormde hierop een opmerkelijke uitzondering."
De econoom rekent voor dit jaar op een groei van 1,2%. Volgend jaar zal de groei aantrekken tot 1,5% als de Duitse overheidsbestedingen omhoog gaan.