LFDE: Het is niet al goud wat er blinkt
LFDE: Het is niet al goud wat er blinkt

Een van de opmerkelijkste ontwikkelingen op de markten dit jaar is dat de goudprijs de records weer aan elkaar rijgt, wat zowel positief als negatief kan worden geïnterpreteerd. Dat hangt ervan af of u naar de oorzaken of de gevolgen kijkt.
Met een koers van meer dan 4.330 dollar per ounce noteerde het edelmetaal op 17 oktober 2025 niet alleen 65% hoger dan begin dit jaar – wat een stuk beter is dan de bitcoin – maar ook 162% hoger op drie jaar. De stijging werd namelijk al eind 2022 ingezet. De FTSE Gold Mines, een index van goudmijnen, steeg zelfs nog meer: +177% dit jaar! Dat zegt Alexis Bienvenu, portefeuillemanager bij La Financière de l’Échiquier (LFDE).
Die hoge vlucht is helaas meer het gevolg van angst dan van euforie, in de eerste plaats door twijfel over de waarde van de dollar. Die ontleent zijn geloofwaardigheid namelijk aan de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank, maar die vertoont barsten sinds de Amerikaanse president de Fed onder druk zet om de rente te verlagen terwijl de inflatie in de VS nog steeds iets te hoog is. Bij die zelfkastijding van de dollar komen nog de inspanningen van China om de Amerikaanse munt te beconcurreren met onophoudelijke goudaankopen door de centrale bank, een trend die niet snel zal keren.
De oorlog tussen Rusland en Oekraïne wakkert de stormloop op goud verder aan, zij het om een heel andere reden: als veilige haven. Zo kocht Polen, dat nauw betrokken is bij het conflict, in 2025 het meeste goud van alle centrale banken. Ook andere Oost-Europese landen lieten zich niet onbetuigd, weliswaar met kleinere volumes.
Tot slot roepen de problemen bij enkele regionale banken in de Verenigde Staten – wellicht onterecht – herinneringen op aan de woelige periode die de sector in 2023 doormaakte. Ze voeden de vrees voor bredere onrust in de Amerikaanse banksector en geven de goudprijs een extra duwtje in de rug.
Het oplopende antagonisme in de wereld laat echter niet alleen goud hoge toppen scheren. Een ander edelmetaal maakt een nog indrukwekkendere opmars: zilver. Dat kostte op 17 oktober meer dan 53 dollar per ounce, een stijging van 87% dit jaar en 190% op drie jaar. Zeggen dat zilver louter mee profiteert in het kielzog van goud, zou de waarheid geweld aandoen. Het is er doorgaans wel sterk mee gecorreleerd, maar er is ook een wezenlijk verschil: het wordt niet gekocht door centrale banken, want het heeft te weinig waarde in verhouding tot zijn volume en is dus te duur om te bewaren.
Dat het opnieuw in trek is, moet dus andere oorzaken hebben dan de honger van overheidsinstanties. Om te beginnen is er de rol die zilver speelt in elektrische circuits. Het geleidt uitstekend elektriciteit en warmte, en is daarmee niet alleen onmisbaar voor de productie van zonnepanelen, waar China massaal op inzet, maar ook in een aantal elektronicaonderdelen die door de wereldwijde datacenterrace erg in trek zijn.
Zilver heeft echter ook niet-industriële toepassingen. Het fungeert even goed als vluchtwaarde, niet voor de centrale banken, maar voor particulieren en zelfsinstitutionele beleggers. Zo is de hoeveelheid metaal die zilver-ETF&'s aanhouden de laatste tijd sterk toegenomen tot ruim 800 miljoen ounce, 17% meer dan begin dit jaar.
Desondanks is zilver in verhouding tot goud niet overgewaardeerd: de goudprijs ligt momenteel nog steeds 79 keer hoger dan de zilverprijs, terwijl die verhouding de afgelopen 27 jaar gemiddeld 68 was. Dat suggereert dat zilver het – relatief gesproken – beter zou kunnen doen dan goud.
Met zijn zowel industriële als financiële kwaliteiten gaat zilver dus misschien wel een nieuw gouden tijdperk tegemoet.