WTW: M&A-activiteit versnelt nu bedrijven inzetten op schaalvergroting

WTW: M&A-activiteit versnelt nu bedrijven inzetten op schaalvergroting

Fusies & Overnames (M&A)

De wereldwijde fusie- en overnameactiviteit (M&A) heeft in het derde kwartaal van dit jaar een sterke opleving laten zien. Volgens het nieuwste onderzoek van WTW ligt 2025 op koers om de verwachtingen te overtreffen.

Bedrijven die de afgelopen drie maanden een overname hebben gedaan met een waarde van meer dan 100 miljoen dollar, presteerden gemiddeld 11 procentpunt beter op de aandelenmarkt dan bedrijven zonder M&A-activiteiten. Dat blijkt uit de Quarterly Deal Performance Monitor (QDPM) van WTW. Het is het beste kwartaalresultaat sinds het eerste kwartaal van 2021.

De waarde van afgeronde deals steeg in het derde kwartaal van 2025 naar 371 miljard dollar, meer dan de gecombineerde waarde van de eerste twee kwartalen van het jaar (334 miljard dollar). Uit de data, opgesteld in samenwerking met het M&A Research Centre van Bayes Business School, blijkt dat dit het beste derde kwartaal qua dealwaarde is sinds 2015. De toename werd vooral gedreven door transacties met een hoge waarde en een sterke opleving in Noord-Amerika, waar de totale dealwaarde uitkwam op 246 miljard dollar - ruim het dubbele van de 119 miljard in hetzelfde kwartaal van 2024.

In de afgelopen drie maanden zijn acht megadeals afgerond met een waarde van meer dan 10 miljard dollar – het hoogste aantal sinds het vierde kwartaal van 2018. Ook het aantal grote transacties (boven 1 miljard dollar) steeg naar 52, vergeleken met 43 in dezelfde periode vorig jaar. In totaal werden wereldwijd 191 deals met een waarde boven 100 miljoen dollar afgerond, tegenover 169 in het derde kwartaal van 2024.

Jana Mercereau, Head of Europe M&A Consulting, WTW, zei: “Na een roerig begin van het jaar, met scherpe handelsmaatregelen en geopolitieke spanningen, hebben kopers geleerd beter om te gaan met onzekerheid. Die verandering in risicobeoordeling – gecombineerd met opgekropte vraag, hoge beurskoersen en stabiele rentes – heeft een golf aan fusies en overnames op gang gebracht. Dit geeft hoop op een sterk jaareinde voor 2025.”

Na tien opeenvolgende kwartalen met negatieve resultaten lieten Noord-Amerikaanse kopers in het derde kwartaal van 2025 een duidelijke opleving zien. Met 92 afgeronde deals presteerden zij gemiddeld 9,8 procentpunt beter dan hun regionale aandelenindex.

De resultaten in andere regio’s waren zelfs nog sterker. Kopers uit de Azië-Pacificregio presteerden +17,8 procentpunt beter dan hun regionale index, met 46 deals in de afgelopen drie maanden – een forse stijging ten opzichte van 18 deals in het derde kwartaal van 2024. Ook Europese kopers deden het goed, met een prestatie van +11,6 procentpunt boven hun index en 47 afgeronde deals (tegen 42 een jaar eerder). Het Verenigd Koninkrijk weerspiegelde deze trend met een even solide resultaat.

Alle sectoren presteerden sterk in het derde kwartaal van dit jaar, met uitzondering van Consumentengoederen (-18,2pp), Energie en Nutsbedrijven (-2,7pp) en Gezondheidszorg (-3,5pp).

De cijfers laten zien dat de gemiddelde prestatie van M&A-transacties in de eerste negen maanden van 2025 +4,1 procentpunt bedraagt, waarmee dit jaar op koers ligt om het beste te worden sinds de overnamehausse die volgde op de pandemie vier jaar geleden.

Mercereau zei:“De recente opleving in M&A-activiteit duidt op een herijking van de markt, gesteund door lagere financieringskosten en een groter vertrouwen in groeivooruitzichten. Tegelijkertijd blijven tariefschommelingen, geopolitieke spanningen en regelgevende obstakels een rol spelen in de komende maanden. Nu steeds meer bedrijven inzetten op schaalvergroting, zal vooral de integratieplanning – die idealiter al in de due diligence-fase begint –de grootste uitdaging vormen voor kopers die hun winst willen consolideren en groei willen stimuleren.”