Nieuws / Actueel / ING IM: Koper veelbelovend


29 juni 2011
ING INVESTMENT MANAGEMENT: KOPER VEELBELOVEND, MAAR OVERWEGING IN LANDBOUW TERUG NAAR NEUTRAAL

Ondanks een recente daling van de koperprijs heeft ING Investment Management (ING IM) bekendgemaakt haar overwogen positie in deze grondstof te handhaven. Een belangrijke reden hiervoor is dat ING IM verwacht dat de Chinese vraag naar koper in de nabije toekomst zal aantrekken. Met betrekking tot landbouw heeft de vermogensbeheerder haar positie echter gewijzigd van overwogen naar neutraal. Dit als gevolg van seizoensinvloeden, de verwachte minder ongunstige weersomstandigheden en zorgen over regelgeving.

KoperKoen Straetmans, Senior Strateeg, Real Estate & Commodities: “De jongste gegevens over de Chinese koperimport zijn enigszins verwarrend. In februari daalde de invoer aanzienlijk, maar deze verstoring was te wijten aan het Chinees Nieuwjaar. Maart gaf een omslag te zien, waarbij de koperimport steeg. In april en mei vielen de kopervolumes echter terug met een daling van respectievelijk -18,2% en -25,3% op jaarbasis en van begin dit jaar tot heden. “Kennelijk is China gevoeliger geworden voor grondstoffenprijzen. De importvolumes dalen voor bepaalde grondstoffen waarvan de prijzen sterk zijn gestegen, zoals koper en steenkool. Vervolgens rijst de vraag of dit te wijten is aan een daling van de eindvraag of dat dit meer samenhangt met voorraadbeheer. In onze optiek lijkt dat laatste het geval te zijn”, vervolgt Straetmans. Volgens ING IM vertonen de kopervoorraden in Shanghai een dalende trend, in lijn met de afnemende import.

De vermogensbeheerder is echter van mening dat dit deels het gevolg is van de relatieve verschillen in koperprijzen tussen de London Metal Exchange (LME) en de Shanghai Futures Exchange (SHFE). Het feit dat de SHFE-prijs onder die van de LME lag, heeft import onaantrekkelijk gemaakt. Maar volgens ING IM zal dit binnenkort veranderen omdat de SHFE-prijzen onlangs boven die van LME zijn geklommen. De vermogensbeheerder denkt dat dit in de nabije toekomst zal leiden tot een stijging van de koperimport in China Koen Straetmans: “De afname van de kopervoorraden in Shanghai wijst erop dat de eindvraag sterk blijft. De productie van koperen halffabricaten is in maart gestegen en de orderboeken raken goed gevuld vanwege de sterke eindvraag. Het einde van de afbouw van de kopervoorraad in China is nabij. In een dergelijk scenario kunnen ook de voorraden van de London Metal Exchange uiteindelijk weer gaan dalen.”  LandbouwOmdat het oogstseizoen vordert, kan dit volgens ING IM leiden tot iets lagere landbouwprijzen en grotere voorraden.

Wat de weersomstandigheden betreft heeft de heilzame regen in graanproducerende regio’s van de VS, Europa en Australië zorgen over de productie doen afnemen. De extreme mondiale weersomstandigheden van het afgelopen jaar zullen in de zomermaanden naar verwachting normaliseren (afgezien van verwachte droogteperiodes in de VS). Tot slot zijn er ook de voorgestelde wijzigingen in de regelgeving voor grondstoffen rond de handel in derivaten en het vooruitzicht van een nieuw marktinformatiesysteem voor landbouw, vergelijkbaar met dat voor olie. Binnen het landbouwsegment heeft de vermogensbeheerder haar overwogen positie in tarwe teruggebracht naar neutraal. De tarweprijs heeft geprofiteerd van dezelfde ongunstige weersomstandigheden die van invloed waren op maïs. De weersomstandigheden zijn in de zomermaanden echter iets verbeterd en zullen naar verwachting beter blijven. Ook de aanplant is verbeterd na aanzienlijke vertragingen in de voorgaande maanden. Daarnaast heeft het Amerikaanse ministerie van landbouw (USDA) in zijn rapport World Agriculture Supply and Demand Estimates (WASDE) de wereldtarwevoorraad opwaarts bijgesteld op grond van de lagere Russische vraag naar veevoer.

Ten slotte, en belangrijker nog: Rusland heeft eveneens aangekondigd het exportverbod op tarwe per begin juli 2011 op te heffen. Koen Straetmans: “De voorzichtige verbetering in de vooruitzichten voor de wereldgraanproductie en de hieruit voortvloeiende verslechtering van het fundamentele marktevenwicht kunnen de komende maanden een wissel trekken op de prijzen.” Voor maïs handhaaft de vermogensbeheerder haar overwogen positie. Volgens ING IM staan de stocks-to-use-ratio’s op het laagste niveau sinds de jaren zeventig en neemt het gebruik van maïs als veevoer steeds meer toe. In het WASDE-rapport schat het USDA de Amerikaanse maïsoogst lager in, met naar verwachting uiterst krappe stocks-to-use-ratio’s. Tegelijkertijd is de verwachte Chinese vraag naar maïs opwaarts bijgesteld omdat de vraag naar veevoer in dit land sterk blijft. Het fundamentele marktevenwicht voor maïs blijft daarom krap.

 
Financial Investigator Publishers | IJburglaan 630A | 1087 CE | Amsterdam | T +31 (0)20 416 6057 | M +31 (0)6 22 92 68 25
Webdesign by KIM The Company & IE-architects © 2010 Financial Investigator Publishers, All Rights Reserved